Pse është rritur çmimi i banesave në Tiranë? Ja si përgjigjet pedagogu Petraq Milo

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogu i ekonomisë, Petraq Milo ka analizuar rritjen e çmimit të banesave në Tiranë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Milo u shpreh se paga mesatare në vend është 518 euro dhe rreth 42% e saj shkon për të blerë ushqime, çka e bën të vështirë blerjen e apartamenti.

Sipas Milos, një pjesë e apartamenteve blihen nga emigrantët, ndërsa një pjesë tjetër nga persona të cilët pastrojnë paratë dhe nuk u intereson sesa është çmimi.

- Advertisement -

“Burimet nuk janë vetëm pagat, të cilat sigurisht që nuk janë rritur. Paga mesatare është 518 euro për muaj, gjë që nuk lejon, pasi 42% e pagës në Shqipëri shkon për produkte ushqimore. Nuk është problemi sa është rritur masa e kursimeve, problemi është sa është kapaciteti i kursimeve për një person. Me pagat që kemi ne, është e pamundur që të blihet një apartament.

Por edhe kredia është vështirësuar, kriteret për marrjen e një kredie janë vështirësuar, për shkak të rrezikut apo masat e kujdesit që marrin sistemet bankare, që janë politikat e tyre. Edhe ky burim, nuk do thoja që është një burim që mund të justifikojë këtë çmim apo volum banesash. Ka një pjesë që mund t’i blejë disapora, duke dërguar paratë ose duke investuar vetë. Një pjesë tjetër është e pashpjegueshme, e cila sigurisht, duke pasur kërkesë për të formalizuar apo pastruar paratë, çmimi nuk ka rëndësi”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

TË FUNDIT

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë-Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×