Pse u njoftua largimi i ambasadores Yuri Kim? Flet gazetari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Lavrdim Lita deklaroi se njoftimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme për fillimin e procedurave për zëvëndësimin e ambasadores amerikane, Yuri Kim është diçka e pazakontë, që nuk ka ndodhur më parë në vendin tonë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Lita u shpreh se qeveria shqiptare, kohët e fundit ka pasur fërkime me ambasadën amerikane në Tiranë, për shkak të zgjedhjes së kreut të ri të SPAK-ut, por edhe çështje që kanë të bëjnë me korrupsionin.

“Qeveria shqiptare, kohët e fundit ka pak fërkime me ambasadën amerikane në Tiranë, për shkak të zgjedhjeve në SPAK dhe ndërhyrjeve të politikës në procedurën e zgjedhjes së lidershipit të ri dhe një sërë çështjesh të tjera që kanë të bëjnë me korrupsionin. Mandati i saj mbaron ditën që ajo largon nga Shqipëria dhe zëvendësohet me personin përgjegjës apo nga një dekret i presidentit të SHBA.

- Advertisement -

Mendoj që do të ketë një reagim shumë shpejt nga ambasada amerikane për të qartësuar këtë problem, një gjë e stisur. Kemi një vit e gjysmë që flasim për largimin e ambasadores Yuri Kim, e cila ka bërë shumë armiq në politikën shqiptare. Ajo quhet ambasadore sovjetike nga Sali Berisha, ajo është përmendur në biseda jo fort serioze nga ish-presidenti Meta dhe nga pasur reagime nga qeveria në një sërë rastesh ku ajo është trajtuar me animozitet”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×