Pushtimi i Ukrainës

Pushtimi i Ukrainës

Çekia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Republika Çeke ka paralajmëruar qytetarët e saj për t’u larguar nga Rusia, pasi Moska shpalli mobilizimin ushtarak muajin e kaluar. Qeveria çeke edhe më herët...

SHBA-ja pritet të dërgojë më shumë armë në Ukrainë

Administrata e presidentit amerikan Biden, pritet që në pakon e re të ndihmës së sigurisë për Ukrainën të përfshijë katër sisteme raketore me lëvizshmëri...

OKB kërkon lirimin e shefit të centralit të Zaporizhjës

Agjencia për mbikëqyrje bërthamore e Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje për lirimin e drejtorit të centralit më të madh bërthamor të Ukrainës, i...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Ukraina paralajmëron kundërofensivë ndaj forcave ruse

Ukraina tha të premten se ushtria e saj do të nisë kundërofensivë në lindje të vendit - kundër forcave ruse. Ky njoftim erdhi pasi Rusia...

Rusia drejt aneksimit të territoreve ukrainase, Perëndimi paralajmëron sanksione

Rusia është gati të aneksojë një pjesë të Ukrainës brenda disa ditësh, pas përfundimit të referendumeve në 4 rajone. Sipas auroriteteve rajonale të mbështetura nga...

Rrjedhje nga gazsjellësit rusë, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Rusia po vret në mënyrë cinike ushtarët e saj, thotë Zelenski

Tre javë pas kundërofensivës në veri-lindje të vendit, që u mundësoi rimarrjen nën kontroll të disa mijëra kilometrave katrorë territor, forcat ukrainase vazhdojnë presionin...

Lufta dëmton industrinë në Ukrainë, motori i ekonomisë pëson humbje

Në kompleksin gjigant të çelikut dhe minierës së hekurit në qytetin Kryvyi Rih, tre nga katër furra janë mbyllur, ndërsa në miniera nuk po...