Qeveria ngre bord për rritjen e çmimit të ushqimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria ngre një bord për rritjen e çmimit të ushqimeve, pas ngritjes së bordit për çmimet e karburanteve.

Ky vendim erdhi pasi Banka e Shqipërisë dhe Ministria e Financave pohuan se kriza e çmimeve te larta do të zgjasë deri ne fund të vitit.

Këto institucione e shohin burimin e rritjes tek lufta Rusi-Ukrainë.

- Advertisement -

“Këto çmime do të vijojnë të mbeten të larta, të paktën dhe gjatë pjesës së mbetur të vitit 2022”, u shpreh guvernatori Gent Sejko të martën.

Familjet me të ardhura të ulëta janë të parat që do të ndjejnë vështirësitë në konsum, teksa po shohin inflacionin te kapërceje mbi 4%.

Për të ndalur thellimin e krizës tek këto familje, qeveria ka vendosur të kontrollojë tregjet përmes bordit.

“Inflacioni i ushqimeve do të jetë një dukuri që do të zgjasë më shumë se harku kohor i këtij viti. Kjo është një nga arsyet kryesore për ngritjen e këtij bordi”, tha ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.

Bordi i ushqimeve do të rregullojë çdo javë çmimet për miellin, orizin sheqerin dhe vajin.

Ky është komisioni i dytë pas atij të karburanteve, dhe qeveria po planifikon të kontrollojë me të njëjtën metodë edhe inputet bujqësore.

Në këtë krizë çmimesh, ekonomia shqiptare parashikohet te rritet rreth 3% këtë vit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 1 COMMENT

  1. Po nuk jemi Rusi o Putin i joni. Pse nuk i rrit qeveria te ardhurat nepermjet rritjes se pages minimale, pensioneve dhe ndihmes sociale, ne baze te rritjes se inflacionit si ne te gjitha vendet e botes demokratike?

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×