Qori: Sfida për ndërtuesit të Tiranës, krijimi i një kompanie publike ndërtimi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arlind Qori, kandidat i Lëvizjes Bashkë për Tiranën tha në një intervistë për Euronews Albania se në pikat kyçe të planit të tij për kryeqytetin ishte dhe strehimi i përballueshëm i qytetarëve.

Sipas tij do të jetë një sfidë për ndërtuesit e mëdhenj të Tiranës, krijimi i një kompanie publike ndërtimi.

“Në Tiranë ndërtohet shumë, por shtëpitë janë akoma shumë të shtrenjta që duhet të ishte o njëra o tjetra. Kjo ka ndodhur sepse në sektorin e ndërtimit përfshihen paratë e korrupsionit, të krimit të organizuar, paratë e pista, spekulimi financiar. Ajo që do të bëjmë ne do të jenë disa lëvizje. E para, do të themelojmë një kompani publike të ndërtimit të banesave sociale, do të hyjë në tregun imobiliar, do të blejë truallin dhe do të ndërtojë. Kompania do të dalë me një normë të ulët fitimi dhe do të garantojë një çmim të pranueshëm të strehimit për qytetarët. Kjo besoj do të ndikojë dhe në uljen e çmimit të tregut,” – shpjegoi Qori.

- Advertisement -

Kandidati për kryebashkiak shtoi se në një moment të dytë do të shpjegojë dhe një skemë që do të ndërtohet për financimin e kësaj kompanie publike. Qori theksoi se përmes taksave do të nxisin qytetarët që kanë shumë apartamente t’i shesin.

“Sot ka njerëz që kanë shumë apartamente që i mbajnë kot, parkojnë para, nuk bëjnë asgjë. Kjo sepse taksat për shtëpitë shtesë janë të papërfillshme,” – tha Qori.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

TË FUNDIT

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×