Rama: Sportistët elitarë mbështeten financiarisht si në nivelin e parë europian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot janë nderuar 7 sportistë shqiptarë, kampionë bote dhe Europe, që kanë përfaqësuar vendin në peshëngritje, ski, mundje, boks, bilardo e bodybuilding.

Në fjalën e tij gjatë ceremonisë, kryeministri Edi Rama u shpreh se ata na kanë bërë krenarë me forcën e shembullit të tyre, duke e përfaqësuar Shqipërinë me dinjitet të lartë.

Sipas tij aktualisht ekziston një politikë financiare që i fut sportistët elitarë në nivelin e parë europian sa i takon mbështetjes financiare.

- Advertisement -

Rama tha se janë të parët në rajon dhe të parët në shumë vende që kanë kampionë botërorë në këto disiplina. Kryeministri deklaroi se do të shtojnë mbështetjen edhe për periudhat stërvitore speciale.

“Sot këtu unë dëshiroj që këta shembuj që i kemi mes nesh t’i çmojmë sa më shumë dhe jo vetëm një ditë, por gjatë gjithë ditëve, gjatë gjithë karrierës së tyre, por në këtë ditë t’i vlerësojmë me yjet e mirënjohjes publike të cilët janë një shprehje e admirimit, respektit dhe e mirënjohjes për gjithçka ju bëni për Shqipërinë dhe për shoqërinë.

Këtu me këtë rast, dua të shtoj gjithashtu se ne jemi shumë të vendosur që ta zhvillojmë mbështetjen për sportistët elitarë, njëkohësisht me mbështetjen për lëvizjen sportive në shkolla. Janë dy binarë në të cilët ne do të vazhdojmë të çojmë para sportin duke marrë në konsideratë nevojat e sportistëve elitarë, jo vetëm të kampionëve, por dhe të atyre që kanë potencialin për t’u kthyer në kampionë,” – u shpreh Rama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

TË FUNDIT

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×