English

Raportuesi për Serbinë në PE: Topi është në duart e Prishtinës për targat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Vladimir Bilçik deklaroi se pas marrëveshjes për targat, tanimë është radha e Prishtinës që të bëjë lëvizjen e saj.

- Advertisement -

Ai u shpreh se Bashkimi Evropian, pret që Prishtina të marrë masa, shkruan Euronews Serbia.

“Në këtë moment kur bëhet fjalë për targat, është e qartë se topi është në duart e Prishtinës dhe presim që Prishtina të marrë masa. Në të njëjtën kohë, ka ende kaq shumë pyetje të hapura që mund të zgjidhen vetëm nëse ekziston një vullnet i mirë për të lënë pas të kaluarën dhe për të parë nga e ardhmja”, theksoi ai.

Ajo e ardhme, siç vëren Bilczyk, duhet të jetë evropiane dhe e bazuar në pajtimin dhe mirëkuptimin se njerëzit në rajon duhet të gjejnë një mënyrë për të jetuar në paqe.

“Kjo është një çështje e rëndësishme dhe thelbësore për Beogradin dhe mendoj se është diçka që të gjithë e kuptojnë, sepse nëse bëhet përparim në këtë çështje, do të ketë përparim edhe në çështje të tjera”, tha Bilçik.

Kosova dhe Serbia më 23 nëntor në Bruksel kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe.

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova do t’iu japë fund veprimeve të mëtejme të lidhura me riregjistrimin e makinave, derisa Serbia nuk do të lëshojë më targa të makinave me emra të qyteteve të Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×