Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë më 1 shtatot dhe do të shtyhet sërish.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Elezi u shpreh se sipas disa informacioneve që disponon nga stukturat inteligjente, SHBA-të do të kërkojnë sërish shtyrje të këtij vendimi, që të kryhet në një kohë më të përshtatshme.

“Sipas informacioneve që ne kemi, nuk do të fillojë zbatimi i recipriocitetit më 1 shtator, do ketë shtyrje. Kjo shtyrje do të kërkohet nga qeveria amerikane. Kurti ka bërë deklarime edhe në të kaluarën, ka bërë tërheqje gjithashtu. Janë deklarime politike, unë nuk i marrë shumë seriozisht deklarimet e Kurtit.

- Advertisement -

Bazohem në kontaktet që i kemi nga strukturat inteligjente, kemi informacion se do të ketë një përpjekje për të vendosur reciprocitet, në anën tjetër do të ketë një angazhim të strukturave të sigurisë, mbështetur nga qeveria amerikane, që kjo çështje të shtyhet për një afat të përshtatshëm dhe të punohet për të dekrminalizmin e zonës.”, theksoi ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet këtë të enjte në Bruksel me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Në takim, do të jenë të pranishëm përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell dhe përfaqësuesi special i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Takimi do të nisë të enjten në orën 10:30 dhe do të fokusohet në rrugën përpara në dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...

TË FUNDIT

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...

Arsenali 5 pikë para vendit të dytë. Në mbrëmje përballja, Man Utd-Chelsea

11 ndeshje të fituara në 15 javë kampionat, Arsenali duket se është sërish një pretendent për fitimin e titullit kampion në Angli. Topçinjtë regjistruan një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×