‘Refugjatë në Serbi’, ukrainas dhe rusë ‘bashkohen’ në Beograd

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në më pak se 9 muaj, rreth 18 mijë ukrainas u arratisën në Serbi dhe mbi 104 mijë rusë regjistruan qëndrimin atje. Prania e tyre ka pasur një seri impaktesh në Beograd, nga ai demografik tek ai i krahut të punës dhe tregu i pasurive të patundshme.

“Erdha në Serbi më 20 mars. Nuk punoj për momentin pasi është e vështirë të gjesh punë. Por më pëlqen këtu dhe njerëzit na kanë pritur mirë”, thotë Tanja Vukas, refugjate ukrainase.

Ilja Seçanov erdhi në Serbi nga Rusia në fillim të marsit. Ai udhëtoi nëpër Evropë dhe në fund zgjodhi Beogradin. Në një kafene në kryeqytet, ku si pronari edhe kamerieri janë nga Rusia, ai është një klient i rregullt.

- Advertisement -

“Ka shumë mundësi këtu, disa prej të cilave nuk i gjen në Moskë. Ka shumë fusha ku mund të gjejmë punë, nga sektori i pasurive të patundshme deri tek ai i IT-së”, u shpreh Ilya Sechanov, qytetar rus.

Shumica e tyre mbërrijnë me fëmijë të vegjël, gjë që ka rritur kërkesën për apartamente në zonat qendrore të Beogradit.

“Apartamenti duhet të jetë i mobiluar, të ketë një linjë të mirë interneti dhe çdo gjë që kërkon një jetë e rehatshme. Edhe vendndodhja është shumë e rëndësishme për ata”, theksoi Nikola Cobic, pronar i agjencisë ‘Cityexpert’.

Këtë vit, 66 studentë nga Ukraina dhe mbi 530 nga Federata Ruse hynë në klasat e shkollave serbe. Fëmijët ukrainas dhe ata rusë ndjekin mësimin së bashku, por kanë statuse të ndryshme në sistemin arsimor.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×