Rikonstruksioni i rrugës në shkelje, bashkia nuk vendos tabela informuese

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tabelat e punimeve janë të detyrueshme të vendosen në momentin e hapjes së kantierit të ndërtimit, sipas një vendimi të Këshillit të Ministrave të vitit 2015.

Por këtë vendim bashkia e Durrësit e ka shkelur me të dyja këmbët në lagjen nr.17.

Kjo është rruga “Gjelbërimi”. Aty prej javësh kanë nisur punimet për rikonstruksionin e saj, por tabela informuese, që i shërben edhe transparencës, nuk duket gjëkundi.

- Advertisement -

“Këtu kanë filluar punimet, por këtu s’ka një tabelë”, thotë një qytetar.

Të painformuar dhe pa asnjë komunikim me bashkinë, banorët janë njohur me faktin kur projekti i rrugës u ka prekur me disa metra oborret e shtëpive.

“Mua 5 milionë lekë investim në oborr ma ka çuar 0 shteti. Ose të ma kompensojë, ose ta gjejë vetë të bëjë diçka”, shprehet një banor.

Ata nuk janë kundër projektit, por kërkojnë transparencë.

“Ne si banorë kemi kërkuar që të rehabilitohet zona, prandaj e kuptojmë që dhe prishje do bëhen, por të paktën shteti të njoftojë, të vendosë në dispozicion dokumentet dhe kaq”, thotë një qytetar.

Pavarësisht kërkesave për transparencë e informacion, banorët ende nuk kanë marrë një përgjigje zyrtare nga bashkia, për të cilën KLSH ka nisur një auditim lidhur me ligjshmërinë e punimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

“Mendoj që ishin minuta të humbura kot në debatin nëse do të ekstradohet apo jo Radoiçiç në Kosovë. Radoiçiç nuk ka as zero shanse,...

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së martës në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

TË FUNDIT

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

“Mendoj që ishin minuta të humbura kot në debatin nëse do të ekstradohet apo jo Radoiçiç në Kosovë. Radoiçiç nuk ka as zero shanse,...

Opozita serbe i del në krah Kosovës, akuza të forta për Vuçiç

Politikani serb, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës ishte një...

Aksident i rëndë në Itali, autobusi bie nga mbikalimi, të paktën 21 të vdekur

Një aksident i rëndë automobilistik është shënuar mbrëmjen e së martës në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me pasagjerë doli nga...

Shtëpia e Bardhë: Serbia ka nisur tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën

Serbia ka filluar t’i tërheqë trupat ushtarake përgjatë kufirit me Kosovën, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby. “Qëkur...

Politikani serb zbulon bisedën sekrete me Kurtin: Plani i Vuçiç për Veriun

Politikani serb, Nikola Sanduloviç, një nga liderët e opozitës në Serbi tha në një intervistë për emisionin Now në Euronews Albania se pas sulmit...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×