Rikthehet energjia në centralin më të madh bërthamor të Europës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së (IAEA) thotë se termocentrali i madh bërthamor i Ukrainës Zaporizhia ka filluar të marrë energji nga rrjeti kombëtar sërish.

Bombardimet në zonë dëmtuan linjat e energjisë elektrike të lidhura me termocentralin.

Të gjashtë reaktorët e tij janë në një gjendje mbylljeje të ftohtë, por termocentrali ka nevojë për energji të jashtme për të ftohur reaktorët e tij dhe për t’u mbrojtur nga rreziku i një shkrirjeje, shkruan BBC.

- Advertisement -

IAEA thotë se situata e uzinës, e cila mbahet nga forcat ruse, është përmirësuar, por mbetet e pasigurt.

Rusia dhe Ukraina fajësuan njëra-tjetrën për bombardimin e objektit në Ukrainën juglindore.

Pas inspektimit të parë të IAEA, agjencia njoftoi se do të mbante një prani të përhershme për të monitoruar situatën.

Anëtarët e ekipit në vend të shtunën mësuan se një nga katër linjat kryesore të jashtme të energjisë të dëmtuara nga bombardimet ishte riparuar, duke lejuar marrjen e energjisë elektrike direkt nga rrjeti kombëtar, shkroi IAEA të shtunën në Twitter.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

TË FUNDIT

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×