English

“Ringjallja” e Macron, pse dështuan sondazhet dhe nuk u arrit fitorja e Le Pen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votuesit në Francë janë mobilizuar edhe një herë për të ndaluar marrjen e pushtetit nga e djathta ekstreme e Marine Le Pen.

- Advertisement -

Zgjedhjet dhanë një rezultat kaotik, me asnjë parti që nuk mori vende të mjaftueshme për një shumicë në parlament, duke e zhytur politikën franceze në një krizë që mund të zgjasin me muaj.

Macron thirri zgjedhjet e parakohshme në qershor në një përpjekje për të ndaluar Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë të Le Pen në rrugën drejt pushtetit. Por Tubimi Kombëtar zgjeroi influencën dhe fitoi 50 vende më shumë se në zgjedhjet e vitit 2022, ndërsa koalicioni liberal i presidentit ra.

Fronti i ri Popullor siguroi 188 mandate në Asamblenë Parlamentare, Koalicioni i Presidentit Macron siguroi 161 mandate, ndërkohë që Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen siguroi 142 ulëse.

Bashkëpunimi mes bllokut të majtë dhe qendrës së Macron krijoi një bllokadë që parandaloi ardhjen në pushtet të ekstremit të djathtë dhe solli dështimin e sondazheve paraprake.

Asnjë nga këto me sa duket nuk e uli humorin e presidentit francez. Në një mbledhje private me aleatët e tij të dielën mbrëma, Macron ishte optimist, duke u thënë atyre: “Idetë tona janë ende të gjalla dhe ne nuk kemi humbur votuesit”, sipas një personi të pranishëm që foli për Paris Playbook.

Qeverisja e Francës do të jetë tani një “ferr”

Asambleja Kombëtare me 577 vende, dhoma e ulët e legjislaturës së Francës, nuk është një pamje e bukur – e ndarë mes të majtës, qendrës dhe të djathtës ekstreme. Asnjë grup nuk është as afër mazhorancës, ku asnjë nuk ka 200 deputetë.

“Nuk është e mundur të qeverisësh Francën nëse nuk ke 240 deri në 250 ligjvënës,” tha Sylvain Maillard, deputet i partisë së Rilindjes së Macron. “Unë isha president i grupit të Rilindjes me një koalicion prej 250 deputetësh dhe ishte shumë e ndërlikuar, imagjino tani”.

Edhe pse aleanca e majtë dhe liberalët e Macron ranë dakord të bashkëpunojnë dhe votojnë taktikisht për të ndaluar fitoren e Tubimit Kombëtar të Le Pen, një koalicion më i thellë midis dy grupeve për të qeverisur Francën duket i pamundur.

Jean-Luc Mélenchon, një nga liderët kryesorë brenda aleancës së krahut të majtë, ka përjashtuar mundësinë e qeverisjes me liberalët e presidentit. Po kështu, kryeministri i Macron, Gabriel Attal, ka thënë se pala e tij nuk do ta ndajë kurrë pushtetin me Mélenchon.

Të dielën në mbrëmje, Attal hapi derën për të udhëhequr një qeveri të përkohshme për të siguruar njëfarë stabiliteti gjatë Lojërave Olimpike më vonë këtë muaj.

Cilado qoftë qeveria që del nga kriza, nuk ka gjasa të jetë e qëndrueshme për një kohë të gjatë. Bisedimet për buxhetin e kësaj vjeshte do të jenë pika e parë e mundshme e ndezjes. Franca është nën presion për të ulur deficitin e saj pasi humbi objektivat në fillim të vitit. Ka shumë ide për të cilat e majta, liberalët dhe e djathta ekstreme nuk do të bien kurrë dakord. Politika fiskale është afër kryesimit të listës.

Le Pen nuk fitoi, por është aty

Pas raundit të parë të votimit, Tubimi Kombëtar i Le Pen ishte në rrugën e duhur për të fituar pushtetin për herë të parë në historinë e tij. Kjo ëndërr u la në mes të dielën mbrëma, pasi centristët e Macron dhe aleanca e krahut të majtë bashkëpunuan për të mbajtur jashtë ekstremin e djathtë.

Me gjithë hidhërimin, partia rriti në mënyrë dramatike numrin e ligjvënësve të saj në Asamblenë Kombëtare. Edhe sa kohë mund t’i mbajnë ata jashtë pushtetit?

“Është një përmbysje politike, edhe nëse Tubimi Kombëtar nuk përfundon në drejtimin e vendit,” tha Benjamin Morel, analist politik në Universitetin Panthéon-Assas, Paris.

Partia e Le Pen është “fituesja e madhe e zgjedhjeve”, sipas analistëve në Francë.

Kjo e vendos Le Pen në një pozicion të favorshëm për t’u shfrytëzuar – përpara fushatës së saj të mundshme për presidencën franceze kur Macron të largohet në vitin 2027.

Një javë më parë, dukej sikur Macron po shkonte drejt katastrofës, me zgjedhjet e tij të parakohshme jo vetëm që dështuan të ndalonin Le Pen, por e vendosën partinë e saj një hap larg pushtetit.

Por të dielën në mbrëmje, koalicioni i tij centrist shmangu më të keqen, duke mbijetuar si një forcë parlamentare, ndonëse më e vogël, ndërsa partia e Le Pen dështoi të merrte pushtetin. Por ngushëllimet e vogla nuk mund ta fshehin realitetin se e djathta ekstreme është tani më e fortë dhe liberalët më të dobët, përpara një gare presidenciale të hapur në 2027.

Përpara zgjedhjeve të parakohshme, presidenti komandonte grupin më të madh në parlament. Tani ai ka të ngjarë të punojë me një politikan opozitar si kryeministër. Autoriteti i tij në vend dhe besueshmëria jashtë vendit janë dëmtuar.

Si mund të zgjidhet kriza?

Nuk ka përgjigje të lehtë për këtë. Meqë asnjë parti nuk ka fituar plotësisht, është e mundur që presidenti të zgjedhë një periudhë qetësimi që do t’u japë kohë partive për të zhvilluar bisedime për koalicionin.

Macron më pas mund të bie dakord për një figurë të krahut të majtë për të formuar qeverinë, duke qenë se e majta është shfaqur si grupi më i madh në parlament.

Partia Socialiste për shembull nuk e ka përjashtuar plotësisht mundësinë e ndërtimit të një koalicioni më të gjerë, por nuk ka gjasa që partia e Mélenchon të pranojë të zbusë manifestin e saj.

Përndryshe, Macron mund të emërojë një qeveri të përkohshme, duke mbajtur Attal si kryeministër. Ai madje mund të adoptonte modelin italian dhe të emëronte një ekip teknokratësh nën një figurë konsensuale. Një administratë e tillë do të përmbahej nga bërja e planeve ambicioze dhe reformave dhe do të fokusohej në mbajtjen e rrotave të shtetit në lëvizje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?