Roland Qafoku: Prej vitesh, UEFA dhe FIFA kanë ‘përkëdhelur’ kombëtaren e Serbisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Roland Qafoku thotë se UEFA dhe FIFA, prej vitesh kanë ‘përkëdhelur’ kombëtaren e Serbisë në raport me ndeshjet që ka zhvilluar ndaj Shqipërisë, apo edhe me kombëtare të tjera ku luajnë futbollistë shqiptarë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Qafoku rikujtoi ndeshjen e vitit 2014 mes Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, ku u shënuan incidente dhe sulme ndaj futbollistëve shqiptarë.

Ai tha se UEFA bëri çmenduri duke i dhënë 3 pikë në tavolinë Serbisë dhe vendimin e përmbysi KAS.

- Advertisement -

“Ajo që mua më bën përshtypje, është një përkëdhelje që FIFA dhe UEFA i kanë bërë prej shumë vitesh kombëtares dhe Serbisë. Në vëmendjen time, por besoj edhe të opinionit publik është vendimi i parë për ndeshjen e vitit 2014, të UEFA-s në fakt ishte kundër Shqipërisë dhe pro Serbisë.

Tre pikët i mori Serbia, ishte KAS-i që bëri përmbysjen e madhe. A kishte çmenduri më të madhe, nuk ka ndodhur në historinë e futbollit, jo vetëm evropian, por atë botëror, ajo që ndodhi në mes të Beogradit ku i gjithë stadiumi bërtiste vritini shqiptarët dhe gati i vranë. UEFA dhe FIFA e ka përkëdhelur vazhdimisht Serbinë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×