English

Rregullorja e re e Kuvendit, Kushtetuesja kalon për shqyrtim kërkesën e “Berishës”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Kushtetuese ka pranuar të shqyrtojë kërkesën e deputetëve të grupit Bardhi-Berisha për shfuqizimit të ndryshimeve të rregullores së re të Kuvendit, që i dënon ata deri në 2 muaj përjashtim nga seancat nëse pengojnë mbarëvajtjen e seancës.

- Advertisement -

Përmes një njoftimi për shtyp, Gjykata Kushtetuese bën me dije se çështja do shqyrtohet me përparësi, duke reduktuar edhe afatet e palëve për paraqitjen e parashtrimeve dhe të qëndrimeve të tyre

“Në datën 19 dhjetor 2023, një grup prej 45 deputetësh të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, ka paraqitur në Gjykatën Kushtetuese kërkesë për shfuqizimin e vendimit nr. 126/2023, datë 14.12.2023 të Kuvendit “Për disa shtesa dhe ndryshime në vendimin e Kuvendit nr. 166, datë 16.12.2004 “Për miratimin e Rregullores së Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, të ndryshuar””, si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, si edhe pezullimin e zbatimit të tij deri në dhënien e vendimit përfundimtar nga Gjykata. Kolegji i Gjykatës Kushtetuese, me vendimin e datës 25.01.2024, vendosi kalimin e çështjes për shqyrtim në Mbledhjen e Gjyqtarëve, e cila, sot, në datën 07.02.2024, vendosi kalimin e çështjes për shqyrtim në seancë plenare mbi bazë të dokumenteve. Në lidhje me kërkesën për pezullim, me shumicën e votave, Mbledhja e Gjyqtarëve vendosi shqyrtimin e saj në seancë plenare”,  thuhet në njoftimin e gjykatës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?