English

Rrezik për civilët, rreth 3000 mina të pashpërthyera në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 3,000 nga 45,000 bomba izraelite që janë lëshuar kundër Rripit të Gazës midis 7 tetorit dhe mesit të janarit, sipas vlerësimeve të Handicap International, nuk kanë shpërthyer, një zyrtar i specializuar kundër minave.

- Advertisement -

“Ndër 45,000 bomba, 3,000 prej tyre nuk kanë shpërthyer dhe janë një rrezik, veçanërisht për civilët”, tha Jean-Pierre Delomiere.

Sipas tij, është i nevojshëm një armëpushim i menjëhershëm, në mënyrë që të fillojnë operacionet e pastrimit të minave dhe heqjen e mjeteve shpërthyese.

Që nga fillimi i marsit, Handicap International ka dërguar dy ekspertë për 15 ditë për të filluar vlerësimin e nevojave për çminim në Rripin e Gazës.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?