English

Rriten tensionet mes dy vendeve, Brazili vendos trupa në kufirin me Venezuelën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Brazili po vendos trupa përgjatë kufirit të tij me Venezuelën pasi Karakasi njoftoi planet për të aneksuar rajonin e pasur me naftë Essequibo të kontrolluar nga Guajana.

- Advertisement -

Ushtria braziliane njoftoi se po rrit praninë e saj në rajon si pjesë e një përpjekjeje për të “garantuar paprekshmërinë e territorit”, raporton BBC, duke cituar agjencinë franceze AFP.

Venezuela ka rinovuar pretendimet e saj ndaj rajonit Essequibo, i cili është diskutuar që nga shekulli i 19-të kur Guajana ishte një koloni britanike, pasi rezervat e naftës dhe gazit u zbuluan në shtratin e detit disa vjet më parë.

Tensionet midis dy vendeve janë rritur që nga një referendum në Venezuelë të mbajtur të dielën, në të cilin më shumë se 95 për qind e votuesve mbështetën pretendimin e qeverisë për Essequibo.

Pas referendumit, udhëheqësi venezuelian Nicolas Maduro i kërkoi kompanisë shtetërore të naftës të lëshonte leje për shfrytëzim në Guajana dhe propozoi që Asambleja Kombëtare të miratonte një ligj që do ta bënte zonën pjesë të Venezuelës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×