English

Rritet numri i të vdekurve në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 37,431 njerëz janë vrarë dhe 85,653 janë plagosur në sulmet ushtarake izraelite në Gaza që nga 7 tetori, thotë Ministria e Shëndetësisë e enklavës.

- Advertisement -

Nga këta, 35 palestinezë u vranë dhe 130 u plagosën në periudhën e raportimit 24-orësh të fundit, shtoi ministria.

Sipas Al Jazeera ushtria izraelite ka kryer një sërë sulmesh vdekjeprurëse në qendër të Gazës, duke përfshirë në Nuseirat dhe Deir el-Balah.

Tanket izraelite janë futur më thellë në pesë lagje të Rafahut perëndimor, duke qëlluar me predha në tendat e njerëzve të zhvendosur.

Forcat izraelite kanë arrestuar 20 persona në bastisjet në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë një ligjvënës 77-vjeçar të liruar nga paraburgimi vetëm disa ditë më parë.

Protestuesit antiqeveritar izraelitë, përfshirë të afërmit e robërve, kanë bllokuar autostradat kryesore teksa bëjnë thirrje për përmbysjen e Netanyahut.

Mund të ketë deri në 50 robër ende gjallë në Gaza, raportojnë mediat amerikane, duke cituar një zyrtar amerikan dhe ndërmjetës për lirimin e robërve.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?