Rritet presioni mbi Gjermaninë për të furnizuar Ukrainën me tanke

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas po bëjnë presion mbi Gjermaninë për të miratuar transferimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë.

Ben Wallace, ministri i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, tha të hënën se masa mund të zhbllokojë mbështetjen nga vendet e tjera përpara një takimi të organizuar nga Shtetet e Bashkuara më vonë këtë javë për të diskutuar ndihmën e mëtejshme ushtarake për Kievin.

Apeli erdhi pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy këmbënguli gjithashtu në nevojën për dërgesa më të shpejta të armëve pas një sulmi raketor rus që vrau të paktën 40 njerëz në një bllok  apartamentesh në qytetin qendror lindor të Dnipro.

- Advertisement -

Ukraina deri më tani është mbështetur kryesisht në variantet e tankeve T-72 të epokës sovjetike dhe analistët e mbrojtjes thonë se tanket e betejës të prodhuara nga perëndimi do t’u siguronin forcave ukrainase mbrojtje më të mirë dhe fuqi zjarri më të saktë.

Por disa nga aleatët e Kievit deri më tani kanë rezistuar ndaj dërgimit të armatimit më të rëndë në Ukrainë mes shqetësimeve që lëvizje të tilla mund t’i tërheqin ata më drejtpërdrejt në luftën me Rusinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ukraina, valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

TË FUNDIT

Ukraina, valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×