Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa 33.9% që kanë renditur koston e jetesës si problematikë kryesore janë femra.

Të ndarë sipas grupmoshave, 49.3% e atyre që mendojnë problematikë koston e jetesës në kryeqytet i përkasin grupmoshës 65-75 vjeç. Kurba vjen duke u ulur sa i përket moshave më të reja.

23.7% e atyre që e mendojnë koston e jetesës si një nga problematikat kryesore i përkasin moshës 18-24 vjeç.

- Advertisement -

25.8% i përkasin moshës 25-34 vjec, 29.4% i përkasin moshës 35-44 vjeç, 36% i përkasin moshës 45-54 vjeç dhe 38.3% i përkasin moshës 55-64 vjeç.

Sa i përket kostos së jetesës në Tiranën urbane dhe në pjesën tjetër të kryeqytetit, qytetarët janë të ndarë:

34% e kryeqytetasve mendojnë që kostoja e jetesës është problematikë në Tiranën urbane ndërsa 30.4% e tyre mendojnë që kostoja e jetesës është problematikë në pjesën tjetër të Tiranës.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vijon regjistrimi në kopshte dhe  çerdhe, ja çfarë dokumentesh duhen

Në datën 5 qershor nisen procedurat e regjistrimit për fëmijët që do të ndjekin çerdhet publike në kryeqytet. Prindërit kanë afat deri të premten (9 qershor) për të përfunduar...

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

TË FUNDIT

Vijon regjistrimi në kopshte dhe  çerdhe, ja çfarë dokumentesh duhen

Në datën 5 qershor nisen procedurat e regjistrimit për fëmijët që do të ndjekin çerdhet publike në kryeqytet. Prindërit kanë afat deri të premten (9 qershor) për të përfunduar...

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×