“Rritje deri në 40% për apartamentet në bregdet”, Çoçoli zbulon çmimet e kripura

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli, i ftuar në Euronews Albania tha se çmimet në bregdet janë rritur me 25 deri 40%.

Ai tha se duke pasur parasysh kërkesën e shtuar nga turistët për të pushuar në bregdetin shqiptar duhet të fillojmë të harrojmë uljen e çmimeve në këtë zonë pasi sa më shumë rritet interesi i të huajve për bregdetin tonë, aq më shumë rriten edhe çmimet.

“Ta harrojmë që do na ulen ndonjëherë çmimet me mënyrën se si po shkon kërkesa për pushimet në bregdet, sepse në të gjithë rajonin ka një kërkesë të tillë. Çmimet për metër katror i apartamenteve bregdetare, çmimet janë çmendur të gjitha. Pse? Sepse në radhë të parë kemi më shumë kërkesa nga turistët europiano-perëndimor.

- Advertisement -

Tashmë janë shtuar edhe turistët nga Azia e largët, pra operatorët turistik thonë se kanë më shumë 35% pronotime. Kjo përkthehet në rritje interesi. Ndaj kemi çmime që janë rritur me 25 deri 40% në krahasim me një vit më parë. Kjo nënkupton se nëse ke një ëndërr për të blerë një apartament duhet të mendoheni mirë”,-tha eksperti i ekonomisë Çoçoli.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Simpatizantët e Belerit protestë në GJKKO, Dhuli: Të bëhet betimi, boll zvarritje

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në formë proteste para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

Austria u bën ofertë të kushtëzuar Bullgarisë dhe Rumanisë për Schengen

Austria e cila ka qenë në krye të kundërshtimeve brenda Bashkimit Evropian, që Rumania dhe Bullgaria të pranohen në zonën për lëvizje të lirë,...

Rusia do të mbajë zgjedhje presidenciale në katër rajone të aneksuara në Ukrainë

Rusia do të mbajë zgjedhjet presidenciale në katër rajone të aneksuara ilegalisht në Ukrainë vitin e ardhshëm, raporton agjencia e lajmeve Interfax. Vitin e kaluar,...

TË FUNDIT

Simpatizantët e Belerit protestë në GJKKO, Dhuli: Të bëhet betimi, boll zvarritje

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në formë proteste para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

Austria u bën ofertë të kushtëzuar Bullgarisë dhe Rumanisë për Schengen

Austria e cila ka qenë në krye të kundërshtimeve brenda Bashkimit Evropian, që Rumania dhe Bullgaria të pranohen në zonën për lëvizje të lirë,...

Rusia do të mbajë zgjedhje presidenciale në katër rajone të aneksuara në Ukrainë

Rusia do të mbajë zgjedhjet presidenciale në katër rajone të aneksuara ilegalisht në Ukrainë vitin e ardhshëm, raporton agjencia e lajmeve Interfax. Vitin e kaluar,...

Kaosi në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës

Partia Socialiste ka kërkuar për shkak të kaosit në Kuvend përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës. Vendimi pritet të jepet sot në...

Kush mund ta qeverisë Serbinë? Analisti: Beogradi nuk e do më Vuçiçin

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se nuk do të vinte bast për fitoren e Vuçiçit në Serbi. Ai tha...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×