“Rrugë e re” për në Britaninë e Madhe, kontrabandistët zbulojnë itinerarin e ri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Masat e marra nga autoritetet franceze dhe ato britanike për frenimin e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria drejt Britanisë së Madhe nuk e kanë ulur veprimtarinë e grupeve kriminale që organizonin kalimet e paligjshme të shqiptarëve.

Përkundrazi, forcimi i kontrollit në kanalin e La Manshit, ka bërë që kontrabandistët të gjejnë rrugë të tjera alternativa me destinacionin final Britaninë e Madhe.

Gazeta britanike “The Telegraph”, shkruan se itinerari i ri  nis nga Spanja dhe përfundon në Portsmouth ku trafikantët marrin 14 mijë paund për person, 3 fishi I pagesës që merrnin kur rri rrugë kalimi përdorej kanali i La Manshit.

- Advertisement -

Të interesuarit informohen kryesisht përmes rrjeteve sociale përfshirë tik-tok*-un, duke I njohur me imazhe kamionësh, tragetesh dhe të kryeqytetit britanik, duke përfshirë edhe Syrin e Londrës.

Për rritje të numrit të emigrantëve të paligjshëm që tentojnë të hyjnë në MB nëpërmjet Portsmouth dhe Poole ka raportuar edhe mbikëqyrësi i kufijve dhe imigracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Në 5 muajt e parë të këtij  viti numri i shqiptarëve që kalonin ilegalisht kufirin u ul ndjeshëm, kjo për shkak edhe të një marrëveshje të firmosur mes qeverisë britanike dhe asaj shqiptare për kthimin e emigrantëve ilegal.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

TË FUNDIT

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×