English

Rubla ruse ra në nivelin më të ulët kundrejt euros që nga marsi i vitit 2022 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rubla ruse ra sot në nivelin më të ulët ndaj euros që nga marsi i vitit 2022. Sipas të dhënave nga Bursa e Moskës, sot, për herë të parë që nga 25 marsi i vitit të kaluar, euro në një moment kishte vlerë më shumë se 107 rubla, raporton Kommersant.

- Advertisement -

Në orën 9:38 të mëngjesit, euro u rrit me 0.37 për qind në 106.8 rubla, ashtu si dollari – me 0.14 për qind në 97.2 rubla, dhe juani kinez – me 0.34 për qind në 13.4 rubla.

Dy ditë më parë, dollari amerikan u rrit mbi 97 rubla për herë të parë që nga marsi i vitit të kaluar.

Në atë kohë, ekspertët ekonomikë theksuan se kjo dinamikë ishte pasojë e furnizimit të pamjaftueshëm të valutës në Rusi në kushtet e reduktimit të eksporteve si dhe kërkesa të larta sezonale për valuta të huaja.

 

LEXONI  GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?