English

Rumania dhe Bullgaria në Schengen/Qytetarët, liri lëvizjeje në rrugë ajrore e detare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rumania dhe Bullgaria u bashkuan me zonën Schengen këtë të diel dhe rregullat përkatëse do të aplikohen për pasagjerët që udhëtojnë në rrugë ajrore dhe detare.

- Advertisement -

Dy vendet do fillojnë të japin viza Schengen për vendet e treta duke nisur nga 1 prilli, duke e bërë zonën e lëvizjes së lirë me 29 anëtarë.

Për kalimet në rrugë tokësore, kontrolli i pasaportave do të vazhdojë për shkak të një vetoje të vendosur nga Austria. Vjena zyrtare kishte shprehur shqetësime serioze mbi aftësinë e Sofjes dhe Bukureshtit për të ndalur emigracionin ilegal. Për këtë arsye, dy vendet premtuan forcimin e kontrolleve kufitare.

Bullgaria dhe Rumania u bashkuan me BE-në në vitin 2007 dhe në 2011-n Komisioni Evropian deklaroi se të dyja ishin teknikisht gati t’i bashkoheshin edhe Schengenit. Por një vendim i tillë nuk u mor deri në dhjetor të 2023-shit. Austria e kundërshtoi ashpër atë dhe në 2022-shin vendosi edhe një veto bashkë me Holandën.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×