Rusët që luftojnë për Ukrainën thirrje Wagner: Merrni hak, kaloni në anën tonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup militantësh rusë që luftojnë në krah të Ukrainës u bënë thirrje mercenarëve të Grupit Wagner që të ndërrojnë anën dhe t’i bashkohen radhëve të tyre pas rrëzimit të avionit të së mërkurës.

Përmes një thirrje publike grupi i rusëve që i është bashkuar luftimeve në krah të Ukrainës u ka bërë thirrje mercenarëve të Wagner se për t’u hakmarrë për vdekjen e Prigozhin duhet të luftojnë kundër Rusisë.

“Ju jeni përballë një zgjedhjeje serioze tani – ju mund të qëndroni në një tezgë të ministrisë së mbrojtjes së Rusisë dhe të shërbeni si roje për ekzekutorët e komandantëve tuaj ose të hakmerreni,” tha Denis Kapustin, komandanti i Trupave Vullnetare Ruse, në një video të publikuar dje vonë.

- Advertisement -

“Për të marrë hak, duhet të kaloni në anën e Ukrainës”, shtoi ai.

Kapustin, një shtetas rus i ekstremit të djathtë, themeloi grupin e armatosur një vit më parë. Ky grup lufton në anën ukrainase dhe ka deklaruar se qëndron pas disa sulmeve ushtarake në rajonet kufitare ruse.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×