Rusët zbarkojnë në Bjellorusi, Ukraina frikë për sulme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bjellorusia ka mirëpritur kontingjentin e radhës të trupave ruse që kanë mbërritur për t’u stërvitur me ato vendase. Janë rreth 9 mijë ushtarët rusë që do të mblidhen në vendin fqinj për sesione të përbashkëta.

Lëvizja përforcon spekulimet e Perëndimit se Minsku dhe Moska mund të jenë duke përgatitur një sulm të ri ndaj Ukrainës.

Paralajmërimi në fjalë ka ngritur shqetësimin për një mobilizim të mundshëm ushtarak të qytetarëve bjellorusë, hipotezë që është hedhur poshtë nga krerët e ushtrisë vendase.

- Advertisement -

“Të gjitha informacionet e rreme të publikuara në faqe të ndryshme interneti nuk janë të besueshme. Nuk ka arsye për t’u shqetësuar. Qytetarët vetëm sa do të thirren në komisariat, do t’u regjistrohen të dhënat dhe më pas do të kthehen në rezidencat e tyre. Nuk ka mobilizim në Bjellorusi”, thotë Alexander Shalpuk, oficer i ushtrisë bjelloruse.

Për opozitën bjelloruse, do të ishte një gabim i rëndë për Minskun nëse do të ndiqte hapat e Kremlinit dhe shpallte mobilizimin.

“As qytetarët dhe as ushtria bjelloruse nuk e mbështesin këtë luftë. Nuk besoj se ushtarët bjellorusë do t’i përgjigjen thirrjes. Ata nuk janë të motivuar dhe në fakt nuk kanë pajisje”, u shpreh Sviatlana Tsikhanovskaya, lidere e opozitës bjelloruse.

Por Ukraina preferon të mos rrezikojë kur bëhet fjalë për sulme që mund të vijnë nga territori bjellorus. Për këtë arsye ajo ka përforcuar mbrojtjen përgjatë kufirit me forca speciale, për t’i bërë kontrast çdo operacioni që mund të vijë nga Moska dhe Minsku.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

TË FUNDIT

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×