English

Rusia dëbon korrespondenten të përditshmes amerikane nga Moska

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria ruse e ka dëbuar korrespondenten e të përditshmes amerikane Politico në Moskë, Eva Hartog, ka njoftuar gazeta të mërkurën.

- Advertisement -

Politico ka thënë se kjo është hera e parë që një gazetare e këtij mediumi është dëbuar na Rusia, prej nisjes së luftës në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022.

Evan Gershkovich, gazetari i mediumit tjetër amerikan Wall Street Journal, shtetas amerikan, është arrestuar në Rusi nën akuzat për spiunazh, në muajin mars.

Gazeta i mohon akuzat dhe Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se Gershkovich është “ndaluar gabimisht”.

Hartog, shtetase holandeze, ka raportuar nga Rusia në dekadën e fundit, sipas Politicos.

Kompania ka thënë se asaj i është thënë që viza nuk i është vazhduar dhe i ka gjashtë ditë për t’u larguar nga vendi.

“Ne jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer nga këto veprime, mirëpo ato nuk e dëmtojnë përkushtimin e palëkundshëm të Politicos për t’i mbuluar zhvillimet në Qeverinë ruse dhe luftën e saj në Ukrainë”, ka thënë gazeta, duke thënë se shpreson që Eva dhe Politico do të kthehen shpejt më Moskë.

Edhe para arrestimit të Gershkovichit, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se Rusia i ka dhënë fund qasjes tejet të favorshme ndaj gazetarëve të huaj.

“Ka marrë fund ajo qasje. Tani do të duhet të jetoni sipas mënyrës së re dhe të aplikoni për dokumente”, pati thënë ajo në një konferencë për media në muajin shkurt.

Shtypi i lirë ka pësuar goditje në muajt e fundit në Rusi.

Sipas raportimeve në media, rreth 1.000 gazetarë rusë kanë ikur prej këtij shteti, prej nisjes së luftës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?