English

Rusia godet 3 baza ushtarake në Kiev, njëra pranë kufirit me Poloninë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banorët në qytetin lindor të Ukrainës, në Kharkiv çdo ditë e më shumë zgjohen mes shkatërrimeve ruse të cilat po shkaktojnë dëme të mëdha në ndërtesa.

- Advertisement -

Për herë të parë pas tre muajsh janë rikthyer sulmet edhe në kryeqytet, në Kiev.

Forcat zjarrfikëse të Ukrainës nxorën trupin e një viktime i cili u gjet në ndërtesën e goditur nga një raketë.

Sipas autoriteteve 14 raketa goditën rajonin e Kievit gjatë të dielës, por sulmet u shtrinë edhe përtej kryeqytetit.

Rusia mohon të ketë targetuar civilët, por bëri me dije se raketat goditën tre qendra ushtarake në veri dhe perëndim të Ukrainës, duke përfshirë një qendër që ndodhet pranë kufirit me Poloninë.

Presidenti Zelensky nuk i ndal thirrjet ndaj perëndimit duke vijuar të kërkojë armë.

“Një pjesë e raketave u rrëzuan. Ne kemi nevojë për një mbrojtje ajrore të fuqishme, moderne, plotësisht efektive dhe që mund të sigurojë mbrojtje të plotë kundër tyre. Ne flasim me partnerët tanë çdo ditë”, u shpreh presidenti ukrainas.

Re të dendura  tymi ngrihen mbi rafinerinë e naftës në Lysychansk dhe zonën industriale përreth në rajonin lindor të Ukrainës, Donbas, ndërsa beteja me forcat ruse intensifikohet pas marrjes  së qytetit të Severodonetsk.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Kievi tronditet nga bombardimet, sulmohet kompleksi i pallateve

Rusia merr qytetin kyç të Lindjes, rikthehen bombardimet në Kiev

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×