English

Rusia rikthen sulmet ndaj qytetit kyç në Ukrainë, viktima e të plagosur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre persona u vranë dhe 6 të tjerë u plagosën gjatë bombardimeve ruse në qytetin jugor të Khersonit, në Ukrainë.

- Advertisement -

Trupat ruse braktisën qytetin dhe anën perëndimore të lumit Dnipro vitin e kaluar, por tani bombardime të rregullta po vijnë nga krahu lindor i tij.

Trupat ruse raportohet se kanë sulmuar edhe qytetin e Kharkivit me raketa “S-300” mbrëmjen e 12 nëntorit, por pa shkaktuar viktima.

Ndërkohë, në Bruksel zyrtarët evropianë po finalizojnë detajet e fundit të paketës së 12 të sanksioneve ndaj Rusisë.

Që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës, në shkurt të 2022-shit, BE ka aplikuar 11 paketa masash për të reduktuar aftësinë e Kremlinit për të financuar luftën.

Sipas shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, paketa e fundit do të përfshijë ndalimin e eksportit të lëndëve të reja, përfshirë diamantët, si dhe masa për të përforcuar çmimin kufizues të naftës, me qëllim tkurrjen e të ardhurave që Rusia siguron nga shitja e saj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?