English

Sa do të rriten pensionet në vitin 2024

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua këtë të shtunë buxheti i planifikuar nga qeveria shqiptare për vitin 2024.

- Advertisement -

E ndërsa pagat shkojnë në një trajektore të fortë në rritje, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për pensionet. Shpenzimet që planifikohen për këtë zë kushtojnë 73 mln euro, nga të cilat 39 do të ndahen për mbrojtjen nga rritja e çmimeve dhe 34 mln si bonus i fundvitit.

Flobens Dilaveri, ish-Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve deklaroi për Money se pensionet duhet të ishin prioritet dhe rritja të ishte më e madhe se indeksimi.

“Patjetër që ka mundësi për të rritur pensionet dhe duhet të ishte prioritet, sepse kur shpenzojmë  210 mln euro pë rritjen e pagave, por kjo duhej të shoqërohej me rritje më të madhe se indeksimi, sepse dihet niveli i pensioneve dhe veç asaj ata nuk kanë mundësi të shtojnë të ardhurat përveç mundësisë që u jep pensioni.

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Jeni si gjithmone genjeshtar shikoni vetem interesat e juaja por nje dite zoti do tjua paguaj cdo gje qe po boni Edi Rama .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?