Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati javën që lamë pas me kryeministrin Albin Kurti.

Në intervistën e realizuar për Table Berlin, Sarrazin tha se i komunikoi kryeministri Kurti se në konfliktin në Veri të Kosovës secili prej palëve do të mbajë përgjegjësi për veprimet e tij.

“Fillimisht, më duhet të them atë që i thashë drejtpërdrejt kryeministrit Kurti: secili është përgjegjës për veprimet e veta. Natyrisht, presidenti serb Aleksander Vuçiq ka mbjellë mosbesim shtesë me deklaratat dhe votën në Këshillin e Evropës javët e fundit. Megjithatë, vendimi i qeverisë së Kosovës për të rrezikuar këtë përshkallëzim duke i çuar kryetarët e komunave në bashki me një përcjellje të fuqishme policore është një gabim për të cilin ajo mban përgjegjësi politike”.

- Advertisement -

Në vijim të fjalës së tij Sarrazin theksoi se Berlini mbështetet plotësisht dialogun me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe prioritet kyç është rikthimi në tavolinën e bisedimeve.

“Ne e mbështesim plotësisht të dërguarin special të BE-së, Miroslav Lajçak. Për t’u larguar nga situata e vazhdueshme e krizës tani, zbatimi i marrëveshjes bazë midis dy vendeve, të rënë dakord në shkurt dhe mars, duhet të përparojë përfundimisht. Kancelari Scholz dhe presidenti Macron i mbështetën prerazi këto përpjekje për dialog në bisedimet e përbashkëta me krerët e shteteve nga Kosova dhe Serbia të mërkurën në Moldavi. Prioriteti këtu është kthimi në tryezën e bisedimeve, qetësimi i situatës në veri, vazhdimi i zgjedhjeve të reja në komunitete dhe zbatimi i marrëveshjes bazë”.

Për sa i përket sulmeve të serbëve ndaj ushatrëve të KFOR-it, ai tha: “Nuk mund ta thuash këtë në përgjithësi. Ka nga ata që e kanë marrë mendjen, që janë përzier dhunshëm me demonstruesit para bashkisë. Ata, natyrisht, mbajnë përgjegjësi për sulmet ndaj KFOR-it dhe policisë, veçanërisht ndaj atyre që kryen krime të dhunshme. Nuk duhet të gënjejmë se këta ishin vetëm qytetarë të Mitrovicës së Veriut. Ata nuk ishin”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

TË FUNDIT

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

Çekia dhe Polonia rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×