Serbët bojkuan zgjedhjet, shpallet rezultati për komunat në Veri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mes skepticizmit, frikës për incidente dhe bojkotit masiv të serbëve u mbajtën këtë të diel zgjedhjet në katër komuna në Veri të Kosovës.

Komunat në veri mbetën pa kryetarë nga nëntori i vitit të kaluar, kur përfaqësuesit serbë në atë zonë dhanë dorëheqje nga vendet e tyre të punës, për shkak të mospajtimit me një vendim të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa ilegale serbe.

Zyrtarë të KQZ-së, në konferencën pas mbylljes së vendvotimeve, njoftuan se në këto zgjedhje lokale morën pjesë 1567 qytetarë apo 3.47 për qind e të gjithë atyre me të drejtë vote në Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zubin Potok e Zveçan.

- Advertisement -

Serbët iu bindën thirrjeve teë Beopgradit për t’i bojkotuar zgjedhjet.

Procesi zgjedhor ishte i qetë e pa ndonjë incident. Në afërsi të qendrave të votimit pati prani të madhe të forcave policore dhe të KFOR-it.

Nga 5 qendrat e votimit në Komunën e Leposaviqit, vetëm një u hap në shkollën “Kadri Bistrica”, ndërsa katër të tjera ishin qendra alternative të vendosura, një në fshatin Koshtovë dhe tri në qendër të qytetit.

Nga 12 mijë e 960 qytetarët me të drejtë vote, në tri qendrat kryesore alternative votuan veç një numër i vogël prej tyre , kryesisht serbë, që kërkuan të mos identifikoheshin gjatë procesit. E të tjerët zgjodhën bojkotin.

Në Zubin-Potok, qendra e votimit më e frekuentuara nga 4 gjithsej ishte ajo e vendosur në shkollën “Osman Rama” në Çabër.

Sipas të dhënave parapraketë KQZ-së, kandidati i Vetëvendosjes në Mitrovicë të Veriut, Erden Atiq, fitoi 66.5 për qind të votave, apo 519 vota gjithsej. Lulzim Hetemi po nga radhët e VV-së fitoi garën për kryetar të Leposaviqit me 100 vota, apo 73.5 për qind. Në Zubin Potok, Izmir Zeqiri nga Partia Demokratike e Kosovës mori 52.1 për qind të votave apo 196 vota. Ndërkaq, në Zveçan, Ilir Peci po ashtu nga Partia Demokratike e Kosovës fitoi 60 për qind të votave apo 114 vota.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

TË FUNDIT

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×