SHBA shton presionin ndaj Kosovës, Chollet: Zhgënjim për targat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po e shtojnë presionin ndaj qeverisë së Kosovës për të shtyrë me një vit procesin e konvertimit të targave të automjeteve në veriun e banuar nga serbët.

Derek Chollet, këshilltar i lartë në Departamentin Amerikan të Shtetit, deklaroi se në bisedën telefonike të zhvilluar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, ndau “zhgënjimin me vendimin e Kosovës për të mos zgjatur afatin për regjimin e targave”.

Edhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha për Zërin e Amerikës se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave dhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

- Advertisement -

Këto qëndrime të ashpra Uashingtoni i mbajti teksa Albin Kurti dhe Vjosa Osmani kishin mbyllur takimin në Pallatin Elize me presidentin francez, Emmanuel Macron. Në një komunikatë të përbashkët të Presidencës dhe Qeverisë së Kosovës theksohet se në takimin me Macron liderët kosovarë kanë shprehur përkushtimin e plotë për procesin e dialogut, të bazuar në ruajtjen e integritetit territorial dhe funksionalitetit të Kosovës, të cilat janë të paprekshme.

Sipas kësaj deklarate, Presidenti Macron theksoi përkrahjen e tij për paqe, siguri dhe stabilitet në Kosovë dhe rajon.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

TË FUNDIT

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×