English

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Departamenti amerikan i Thesarit më 4 prill tha se ka vendosur sanksione të reja kundër terrorizmit të lidhura me Iranin. Uashingtoni ka sanksionuar Oceanlink Maritime DMCC dhe anijet e tij për shkak të rolit në transferimin e dërgesave në emër të ushtrisë iraniane.

- Advertisement -

Thesari tha se Oceanlink Maritime DMCC ja ndërmjetësuar dërgesat e mallrave të paspecifikuara në emër të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Iranit dhe Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave Logjistike të Armatosura.

Uashingtoni tha po ashtu se anija Hecate, që menaxhohet nga një kompani me seli në Emiratet e Bashkuara Arabem së fundi ishte ngarkuar me mallra iraniane në vlerë prej më shumë se 100 milionë dollarësh me qëllim që t’i transferonte në një anije tjetër.

Transferimi i mallrave, sipas Uashingtonit, u bë më 25 mars. Në njoftim u shtua se transferimi i mallrave u bë nga Dover – anije që paraprakisht ishte thënë se operohej nga një kompani kombëtare iraniane – për në Hecate “duke përdorur teknika të fshehjes së vendndodhjes së anijeve”.

SHBA-ja identifikoi 13 anije që menaxhohen nga Oceanlink Maritime DMCC dhe i shpalli si prona të bllokuara. Ajo tha se këto anije ishin përfshirë në transferimin e mallrave iraniane “përfshirë në emër të ushtrisë së Iranit”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?