English

Shefja e FMN-së paralajmëron: Ky vit do të jetë i vështirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva deklaroi se për pjesën më të madhe të ekonomisë botërore, viti 2023 do të jetë një vit i vështirë.

- Advertisement -

Sipas saj, shtetet kryesore e më të fuqishme nga ana ekonomike, si Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Kina, po përjetojnë një ngadalësim, shkruan Euronews Serbia.

“Viti i ri do të jetë më i vështirë se viti që po lëmë pas,” theksoi Georgieva.

Ajo shpjegoi se kjo do të jetë për shkak se tre ekonomitë kryesore, SHBA, BE dhe Kina, po ngadalësohen në të njëjtën kohë.

Në tetor, FMN uli perspektivën e saj për rritjen ekonomike globale në 2023.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?