English

Shërbim dentar falas, klinika stomatologjike trajton 28 mijë pacientë në vit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse 50% e fëmijëve në Shqipëri kanë probleme me dhëmbët. Mjekët stomatologë, referojnë se kujdesi i ulët për higjienën orale dhe konsumi i produkteve me sheqer, ka ndikuar në prishjen e dhëmbëve të fëmijëve.

- Advertisement -

Për të minimizuar problematikat me dhëmbët, në disa qarqe të vendit, ka nisur funksionimi I kabineteve dentare në shkolla dhe po ashtu janë vënë në dispozicion të zonave ruale 2 klinika të lëvizshme.

Problem me dhëmbët kanë edhe të rriturit. Duke qenë se shërbimi dentar ka një kosto relativisht të lartë në klinikat private, disa shërbime ofrohen falas në Klinikën Stomatologjike Universitare.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mungesa e vazhdueshme e kujdesit për dhëmbët ka çuar në humbjen e dhëmbëve në 34% të popullatës mbi 60 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?