English

Shiste të dhëna te hakerët, policia konfiskon faqen e njohur për krimet kibernetike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një nga tregjet më të mëdha kriminale në botë i përdorur nga mashtruesit në internet për të blerë fjalëkalime është mbyllur pas një operacioni nga agjencitë e zbatimit të ligjit.

- Advertisement -

Genesis Market shiti detajet e hyrjes, adresat IP dhe të dhëna të tjera që përbënin “gjurmët dixhitale të gishtërinjve” të viktimave.

Shpesh duke u kushtuar më pak se 1 dollarë, informacioni personal i lejonte mashtruesit të hyjnë në llogaritë bankare dhe të blerjeve.

Agjencitë e zbatimit të ligjit në mbarë botën ishin pjesë e bastisjeve të koordinuara, duke përfshirë Mbretërinë e  Bashkuar.

Gjatë një sërë bastisjesh, Agjencia Kombëtare e Krimeve të Mbretërisë së Bashkuar arrestoi 24 persona të cilët janë përdorues të dyshuar të faqes. Mes tyre dy burra të moshës 34 dhe 36 vjeç në Grimsby, Lincolnshire, të cilët po mbahen nën dyshimin për mashtrim dhe keqpërdorim kompjuteri.

Agjencitë e zbatimit të ligjit nga 17 vende u përfshinë në bastisjet, të cilat filluan në agimin e së martës. Operacioni u drejtua nga FBI në SHBA dhe Policia Kombëtare Holandeze, duke punuar së bashku me NCA në MB, Policinë Federale Australiane dhe vende në të gjithë Evropën.

Në nivel global u kryen 200 kontrolle dhe u arrestuan 120 persona. Të mërkurën, kushdo që hynte në faqen e internetit të Genesis pa një mesazh që thoshte:

“Operacioni Cookie Monster. Kjo faqe interneti është konfiskuar”.

Genesis Market kishte 80 milionë grupe kredencialesh dhe gjurmë gishtash dixhitale në shitje, me NCA që e quajti atë “një mundësues të madh mashtrimi”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×