English

Tregtonte vajin e rremë të ullirit në Shqipëri, arrestohet 48-vjeçari në Greqi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një 48-vjeçar grek është arrestuar në qytetin e Athinës, pasi u zbulua nga policia se falsifikonte etiketat e vajit të ullirit të cilin e shiste më pas në Shqipëri dhe Bullgari.

- Advertisement -

Sipas policisë greke 48-vjeçari importonte sasi të mëdha vaji luledielli ose kikiriku nga vende si Moldavia dhe Bullgaria.

Më pas ai e përpunonte atë me lëndë kimike dhe e ambalazhonte në sasi të vogla me etiketa me mbishkrimin “vaj ulliri ekstra i virgjër”.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 14 ton vaj bimor, 6 ton vaj i përpunuar dhe i falsifikuar me etiketat e vajit të ullirit, të gatshme, dy automjete, si dhe aromatizues të ndryshëm dhe lëndë kimike që 48-vjeçari përdorte për të transformuar vajin.

Policia greke po vijon hetimet për të zbuluar skemën e tregtimit të vajit brenda dhe jashtë vendit.

48-vjeçari u dërgua në qeli dhe mbi të rëndojnë akuzat e falsifikimit të etiketës, falsifikim produkti dhe vënie në rrezik e jetës së konsumatorit me lëndë dhe materiale toksike dhe të rrezikshme.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×