Shkarkohet prokurori i Tiranës, Bajram Breçani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokurori i Tiranës Bajram Breçani është shkarkuar nga detyra këtë të martë.

KPK gjeti probleme në dy kritere, pasurinë dhe profesionalizmin.

Breçanit iu gjet një dosje me probleme për një të akuzuar për vrasje të cilit i ishte pushuar akuza.

- Advertisement -

Për herë të parë ish-prokurori i Tiranës u përball me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit të enjten më 1 shtator.

Gjatë seancës dëgjimore ai dha shpjegime për balancat negative të konstatuara në hetimin pasuror si dhe për gjetjet në kriterin profesional. Ndërkohë, Breçani mori vlerësim pozitiv për pastërtinë e figurës.

Breçani ka deklaruar se disponon një shtëpi banimi me sipërfaqe 145 m2 në një truall me sipërfaqe 460 m2 dhe një pjesë shpati rreth 300 m2. Ai ka shpjeguar se e ka blerë truallin së bashku me dy vëllezërit në vitin 1995, pa dokumente ligjore dhe se e kanë ligjëruar nëpërmjet një kontrate të vitit 1998, kundrejt vlerës 368 mijë lekë.

Breçani e ka filluar karrierën si prokuror në vitin 1995 dhe e ka ushtruar këtë detyrë deri në vitin 2000. Ai është rikthyer në sistemin e drejtësisë në vitin 2013 si prokuror në Prokurorinë e Krujës. Një vit më vonë është transferuar në Prokurorinë e Elbasanit ku ka shërbyer deri në vitin 2016, kur u caktua në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numërohen 97% e votave në Turqi, Erdogan fiton zgjedhjet

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka fituar zgjedhjet, sipas rezultateve jozyrtare të agjencisë shtetërore Anadolu. Me 97 për qind të kutive të numeruara, Erdogan ka 52...

Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool. Ky është vendimi që...

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

TË FUNDIT

Numërohen 97% e votave në Turqi, Erdogan fiton zgjedhjet

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka fituar zgjedhjet, sipas rezultateve jozyrtare të agjencisë shtetërore Anadolu. Me 97 për qind të kutive të numeruara, Erdogan ka 52...

Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool. Ky është vendimi që...

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×