English

Shkencëtarët trajnojnë modelin e AI si foshnja e njeriut për të mësuar gjuhën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A mundet inteligjenca artificiale të mësojë gjuhën si një fëmijë? Studiuesit e testuan këtë duke regjistruar pamje nga jeta e një fëmije dhe duke e ushqyer atë në një sistem AI.

- Advertisement -

Çfarë ndodh kur stërvitni një sistem të inteligjencës artificiale (AI) me të njëjtin ritëm si një fëmijë?

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Nju Jorkut (NYU) pajisi një foshnjë me një kamerë të montuar në kokë dhe regjistroi video nga kur fëmija ishte gjashtë muajsh deri në ditëlindjen e tij të dytë.

Ata arritën të regjistronin rreth një për qind të orëve të zgjimit të fëmijës, të cilat i përdorën për të trajnuar një sistem AI ose rrjet nervor – një model llogaritës i aftë për të mësuar modele nga të dhënat hyrëse.

Ata publikuan gjetjet e tyre në revistën Science.

Pavarësisht nga kjo sasi relativisht e ulët e të dhënave në krahasim me grupet e zakonshme të të dhënave masive të përdorura për të trajnuar AI, ajo ishte e mjaftueshme për mësimin e gjuhës.

“Ne tregojmë, për herë të parë, se një rrjet nervor i trajnuar mbi këtë input realist zhvillimor nga një fëmijë i vetëm mund të mësojë të lidhë fjalët me homologët e tyre vizualë,” Wai Keen Vong, një shkencëtar hulumtues në Qendrën e NYU për Shkencën e të Dhënave dhe gazetës. autori i parë, thuhet në një deklaratë .

“Rezultatet tona tregojnë se si përparimet algoritmike të kohëve të fundit, të shoqëruara me përvojën natyraliste të një fëmije, kanë potencialin për të riformuar të kuptuarit tonë të gjuhës së hershme dhe përvetësimit të konceptit,” shtoi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?