‘Shkoi të merrte hekura dhe jo kokainë’, babai i Gentian Malindit hedh poshtë akuzat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ilir Malindi, i ati dhe avokati i Gentian Malindit thotë se djali i tij nuk është porositësi i sasisë prej 137 kg kokainë nga Ekuadori, që u kap në Portin e Durrësit në vitin 2019.

Në emisionin “Review” në Euronews Albania,  ai u shpreh se Gentiani ndodhej atë natë me një nga punonjësit e sigurisë portuale, i cili u arrestua dhe me një punëtorin e tij, të komunitetit rom.

Sipas Ilir Malindit, punëtori kishte fshehur disa hekura të anijeve dhe ata shkuan për t’i marrë dhe mohoi faktin se Gentiani ndodhej aty për sasinë e kokainës.

- Advertisement -

“Në datën 19 shtator të 2019-ës, policia konstatoi rreth orës 20:00, që ishin hapur kapakët e një frigoriferi të kontejnerit dhe ishin marrë rreth 22 pako. Autori nuk dihet se kush është. Edhe në Shkëmbin e Kavajës u gjetën të flakura. Filloi një operacion i madh për kërkimin, rezultoi fillimisht me arrestimin ose ndalimin e punonjësve e sigurisë portuale,  një ndër to, Ardian Bega.

Ai kishte qenë atë ditë me djalin tim dhe me një punëtorin e djalit tim, rom i cili kishte fshehur disa hekura pasi kishte lyer anijen. Kanë shkuar, kanë hyrë në sheshin e kontejnerëve, në një kohë që tekniku i frigoriferëve të kontejnerëve, Ermir Kuçi konstatoi hapjen e tyre dhe arriti në kontejnerët. Prokuroria nuk ka prova”, theksoi ai.

46-vjeçari Gentian Malindi u vu në pranga dy ditë më parë, pasi u lokalizua se po lëvizte me automjetin e tij në afërsi të Urës së Gjolës, në Vorë.

Ai ishte në kërkim që prej vitit 2019 pasi dyshohet se është porositësi i 137 kg kokaine nga Ekuadori, sasi droge që  u kap në Portin e Durrësit.

Kokaina u pikas nga policia greke, të cilat bënë zëvendësimin e saj me oriz, në Portin e Pireut.

Më pas, u mbajtën nën vëzhgim lëvizjet e konteinerit deri në Durrës, për të zbuluar rrjetin e trafikut të kokainës.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×