Shpallet qeveria teknike në Greqi deri në zgjedhjet e ardhshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ioannis Sarmas, presidenti i Gjykatës së Auditimit në Greqi u emërua si kryeministër i përkohshëm deri në zgjedhjet e 25 qershorit.

Pak para orës 18:30 të së enjtes u bë e ditur dhe përbërja e qeverisë së re, ndërsa Sarmas shkoi në Megaros Maximos për të marrë detyrën nga Kyriakos Mitsotakis.

Ky i fundit e priti në shkallët e godinës pasardhësin e tij të përkohshëm i cili pas betimit u shoqërua në kryeministri.

- Advertisement -

Mitsotakis tha se i ka dorëzuar një dosje voluminoze blu e cila përmban të gjitha informacionet e nevojshme për të kryer detyrën dhe për t’u informuar për çështjet aktuale dhe detyrimet e brendshme dhe ndërkombëtare.

Politika vendase nuk arriti të binte dakord për formimin e një qeverie koalicioni, pas zgjedhjeve të së dielës. Ioannis Sarmas për plot 36 vjet ka shërbyer ne sistemin gjyqësor, si në Këshillin e Shtetit ashtu edhe në Gjykatën e Auditimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Pavarësisht pritjes së ngrohtë që u është dhënë miliona refugjatëve nga Ukraina në Bashkimin Evropian që nga nisja e pushtimit rus, zyrtarët e BE-së...

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

TË FUNDIT

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Pavarësisht pritjes së ngrohtë që u është dhënë miliona refugjatëve nga Ukraina në Bashkimin Evropian që nga nisja e pushtimit rus, zyrtarët e BE-së...

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

Aksident tragjik në Greqi, humb jetën 17-vjeçari shqiptar

Një 17-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në Greqi mesditën e së martës. Mediat helene raportojnë se 17-vjeçari Enea Topi...

Gazetari Ferhati: SPAK ka dosje të hapura dhe për opozitën, u pyet djali i Berishës

Gazetari Eni Ferhati kundërshtoi kolegun e tij Dritan Hila në “Now me Erla Mëhillin” kur ky i fundit tha se SPAK nuk po godet...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×