English

Shpenzohen 4 mln euro, KESH blen sërish energji

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fatura e blerjes së energjisë elektrike në tregun e huaj është rritur në muajin tetor. Pas mbylljes së procedurës për të gjithë muajin, ku KESH shpenzoi 34 mln euro, tashmë janë shpenzuar edhe 4 mln euro të tjera.

- Advertisement -

Blerjet janë bërë gjatë ditëve të fundit ku çmimi rezulton 2 herë më i ulët se në ditën e parë të tetorit.

Bashkë me blerjet në muajt parardhës, fatura që vendi ynë ka paguar për rrymë gjatë këtij viti, deri më tani mbërrin 334 mln euro.

Nga ana tjetër, situata me prodhimin vendas duket e mirë, edhe pse reshjet e ditëve të fundit, nuk kanë rritur nivelet aktuale në HEC-et e Drinit.

KESH raporton se prurjet në Koman e Fierzë janë 60 dhe 65 m3 në sekondë, ndërsa rezervën aktuale energjitike, po e ruan për muajt e ftohtë të dimrit kur nevojat për konsum do të rriten.

Ndërkohë, për rritjen e prodhimit pritet të vihen në funksion në fund të këtij viti, edhe dy TEC-et lundruese në Vlorë, që do të garantojnë furnizim për rreth 200 mijë abonentë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?