Shqipëria do e blejë shtrenjtë energjinë, BERZH: 3.3% rritje ekonomike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasojat e luftës Rusi-Ukrainë do të ndihen gjatë, në vendin tonë. BERZH është institucioni i parë që rishikon me ulje rritjen ekonomike të Shqipërisë në 3.3%, nga 3.7% që e parashikonte në nëntor.

Parashikimi vlen edhe për vendet e fqinje, të cilat do të ndikohen nga çmimet më të larta të naftës dhe të gazit.

Në Ballkanin Perëndimor, rritja ekonomike projektohet 3.2 përqind këtë vit.

- Advertisement -

Në këtë rajon, Shqipëria bashkë me Maqedoninë e Veriut janë më të ekspozuara ndaj rritjes së çmimeve të energjisë elektrike, pasi janë të varura nga importet.

Në zonat e luftës, BERSH parashikon tkurrje me 10% të ekonomisë ruse dhe 20% për Ukrainën, ndërkohë që shkruan se viti 2023, pritet të rikthejë zhvillimin ekonomik në nivel global.

BERZH sqaron se ekonomitë e vendeve të rajonit u zgjeruan me 6,6% në 2021, pas një rënie me 2,6% që patën në 2020, si pasojë e Covid-19.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

TË FUNDIT

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×