English

Shqipëria me numër të ulët të testimeve për COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa disa prej vendeve të Ballkanit kanë shtuar normën e testimeve për t’u përballur me pandeminë e Coronavirusit të ri, vende të tjera ku bën pjesë edhe Shqipëria, po kryejnë një numër të ulët testimesh.

- Advertisement -

Domosdoshmëria e vëllimit të lartë të testimeve është theksuar në mënyrë të veçantë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u bëri thirrje të gjithë shteteve më 16 mars, që të bënin sa më shumë teste të ishte e mundur. Paralelisht, një postim në Twitter i OBSH-së theksonte: “Testoni, testoni, testoni”.

Zyrtarisht, bota ka arritur në më shumë se 1,000,000 të infektuar. Rajoni i Ballkanit është hasur me të infektuarit e parë ndërkohë që sistemi shëndetësor italian ishte afër kolapsit.

Mungesa e testeve për COVID-19 është një problem global dhe premtime për të teste të shpejta për këtë virus kanë qenë të shumta por rezultatet e pakta. Agjencitë shëndetësore janë duke përditësuar të dhënat e tyre në çdo moment. Deri në këto momente shifrat janë si më poshtë:

Euronews Albania ka realizuar një pasqyrë të testimeve që vendet e ndryshme po kryejnë në raport me popullsitë përkatëse. Të dhënat janë marrë nga autoritetet shëndetësore të secilit vend. Një kufizim në llogaritje, i cili mund të ketë një impakt të kufizuar në të dhëna, është se disa vende i raportojnë të ndara testimet dhe ritestimet, ndërsa disa të tjera japin vetëm një shifër të përgjithshme.

Shqipëria

Popullsia: 2.8 milionë

Testuar gjithsej: 1,900 

0.06% e popullatës

670 për 1 milion banorë

Kosova

Popullsia: 1.8 milionë

Testuar gjithsej: 1,500

0.08% e popullatës

800 për 1 milion banorë

Republika e Maqedonisë së Veriut

Popullsia: 2 milionë

Testuar gjithsej: 4,500

0.2% e popullatës

2,000 për 1 milion banorë

Serbia

Popullsia: 7 milionë

Testuar gjithsej: 5,000

0.07% e popullatës

700 për 1 milion banorë

Mali i Zi

Popullsia: 630,000

Testuar gjithsej: 1,300

0.2% e popullatës

2,000 për 1 milion banorë

Greqia

Popullsia: 10.7 milionë

Testuar gjithsej: 20,000

0.18% e popullatës

1,800 për 1 milion banorë

Italia

Popullsia: 60 milionë

Testuar gjithsej: 550,000

0.9% e popullatës

9,000 për 1 milion banorë

Gjermania

Popullsia: 82 milionë

Testuar gjithsej: 920,000

1.1% e popullatës

11,000 për 1 milion banorë

Mbretëria e Bashkuar

Popullsia: 66 milionë

Testuar gjithsej: 173,000

0.2% e popullatës

2,000 për 1 milion banorë

Në rajonin e Ballkanit, rezulton se vendet që bëjnë më shumë testime janë mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, ndërsa Shqipëria pozicionohet në fund me shifra të ngjashme të testimeve në raport me popullsinë, krahas Kosovës dhe Serbisë.

Mali i Zi:

2,000 për 1 milion banorë

Republika e Maqedonisë së Veriut

2,000 për 1 milion banorë

Kosova

800 për 1 milion banorë

Serbia

700 për 1 milion banorë

Shqipëria

670 për 1 milion banorë

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?