Shqiptarët jashtë për festa, operatorët turistikë: Ka mungesë marketingu në vend

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Festat e nëntorit po afrojnë. Përveç disa flamurëve të vënë nëpër rrugë, atmosfera duket e vakët nga ana e qytetarëve.

Nëpër ballkonet e shtëpive, të paktë janë ata që kanë varur flamuj.

“Atëherë festohej me parada, me manifestime, kurse tani festohet individualisht dhe në mënyrë moderne.”- shprehet qytetarja.

- Advertisement -

Ke parë ndonjë flamur varur gjëkundi, shqiptarët janë rafinuar, nuk janë më ata të parët me lëvizje kombëtare, nuk janë më patriotë? Patriotë sipas mënyrës së tyre të tregtisë”- shprehet i moshuari.

“Me parakalime, festë familjare, tani nuk ka festa më, fukarallëk maskarallëk. Tani janë më të vdekura festat, nuk kanë gjallërinë që kishin”- thotë një tjetër qytetarë.

Edhe pse shpallja e Pavarësisë dhe çlirimi i vendit janë festa kombëtare, shqiptarët zgjedhin të festojnë jashtë vendit.

Erjon Mane, operatorë turistikë, thotë se ka një mungesë të marketingut të vendeve brenda Shqipërisë.

Vetëm në kompaninë e tij janë 15 mijë shqiptarë që kanë pronotuar jashtë vendit për për festat e nëntorit.

“Përsa i përket festave të nëntorit, rezervimet janë mbyllur, 99.9 % e rezervimeve. Këtë vit kanë qenë vende të hapura shumë, vendet e Ballkanit dhe vendet arabe. Është festë shqiptare, nuk ka rezervime brenda për brenda Shqipërisë. Nuk merren me marketingun e territorit të Shqipërisë.”- shprehet operatori i turizmit Euron Mane.

Të vetmit që gëzojnë në këtë festë janë fëmijët.

“Me flamurë nëpër duar dhe me veshje tradicionale, fëmijët kanë zgjedhur të tregojnë patriotizmin e tyre”- reciton e vogla.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

TË FUNDIT

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×