English

Shqiptarët në Shqipëri ndjekin më pak mediat në Kosovë se anasjelltas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të kuptuar bashkëveprimin mes qytetarëve në Shqipëri me ata në Kosovë dhe anasjelltas, pyetja e radhës që Barometri ju ka drejtuar të anketuarve është “sa shpesh ndiqni mediat e Kosovës / Shqipërisë në të gjitha format dhe formatet”.

- Advertisement -

Përgjigjet tregojnë se 31% e qytetarëve të Kosovës ndjekim mediat në Shqipëri disa herë në javë ose çdo ditë, kundrejt 18,5% e shqiptarëve të Shqipërisë që ndjekin mediat e Kosovës me të njëjtën shpeshtësi.

Të rinjtë 18-24 vjeç janë ata që ndjekin më pak mediat respektive të dy vendeve, krahasuar me moshat më të mëdha.

Respektivisht 25.6% e të rinjve në Kosovë ndjekin mediat në Shqipëri dhe 4.5% e të rinjve në Shqipëri ndjekin mediat e Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?