Shqiptarja “shpallet” heroinë në Zvicër, i shpëton jetën fëmijës 4-vjeçar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mediat zviceriane i kanë bërë jehonë rastit të një 34-vjeçareje me origjinë shqiptare e cila shpëtoi një fëmijë nga mbytja në një pishinë në qytetin e Wil.

Nazlie Selimaj, 34-vjeçarja nga Kosova që jeton në Aargau, Zvicër, ishte duke kaluar një ditë të këndshme me familjen e saj në pishinë të dielën e kaluar, kur ajo kreu aktin heroik.

“Motra ime jeton me familjen e saj atje në rajon dhe ne ishim shumë të lumtur që kishim shkuar për të kaluar ditën me diell në pishina. Por më pas, pak para orës 17:00, një ngjarje dramatike ka ndodhur në pishinën e mesme”, tha Selimaj për Blick.ch.

- Advertisement -

“I kam shpëtuar jetën një vogëlushi afgan katërvjeçar”, shton ajo.

“Po shijoja një akullore me bashkëshortin dhe djemtë e mi të vegjël. Bashkëshorti im më pas pa një baba duke vrapuar në pishinën e mesme, duke nxjerrë djalin e tij nga uji dhe duke e mbajtur pa ndjenja në krah. Babai ishte i dërrmuar. Vrapova menjëherë tek ata të dy, kam marrë fëmijën nga babai dhe i dhashë ndihmën e parë. E kapa djalin nën sqetull dhe vërejta se uji po i shkonte në trup, e shtriva në tokë dhe nisa t’i masazhoj zemrën”, sqaroi 34-vjeçarja.

Selimaj, e cila punon si infermiere, e dinte mirë se çfarë po bënte. Djalit iu rikthye vetëdija. “Në atë moment babai i tij u rrëzua përtokë dhe humbi ndjenjat”. Aty ka qenë edhe nëna e djalit dhe pak kohë më pas i ati ka rikthyer vetëdijen. “Pastaj u ktheva atyre fëmijën e tyre”, deklaroi shqiptarja.

 

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ministria: Rusia rrëzon dhjetëra dronë ukrainas mbi rajonet kufitare

Mbrojtja ajrore ruse ka shkatërruar 31 dronë ukrainas mbi rajonet kufitare të Belgorod, Bryansk dhe Kursk gjatë natës, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes...

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte planifikuar të mbante...

Shpërndante doza kanabisi pranë shkollave, arrestohet 49-vjeçari në Poliçan

Një 49-vjeçar është arrestuar në Poliçan pasi është kapur duke shpërndarë doza kanabisi pranë shkollave. Policia bën me dije se në kuadër të operacionit policor...

TË FUNDIT

Ministria: Rusia rrëzon dhjetëra dronë ukrainas mbi rajonet kufitare

Mbrojtja ajrore ruse ka shkatërruar 31 dronë ukrainas mbi rajonet kufitare të Belgorod, Bryansk dhe Kursk gjatë natës, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes...

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte planifikuar të mbante...

Shpërndante doza kanabisi pranë shkollave, arrestohet 49-vjeçari në Poliçan

Një 49-vjeçar është arrestuar në Poliçan pasi është kapur duke shpërndarë doza kanabisi pranë shkollave. Policia bën me dije se në kuadër të operacionit policor...

12 anije të tjera do të hyjnë në korridorin e Detit të Zi drejt porteve të Ukrainës.

Marina e Ukrainës ka njoftuar se 12 anije të tjera ishin gati të hynin në një korridor detar të Detit të Zi në rrugën...

Ndërron jetë mjeku i njohur, kardiologu personal i Enver Hoxhës

Ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare Profesor Doktor, Ahmet Kamberi. Mësohet se kardiologu i njohur do të përcillet ditën e nesërme për në banesën e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×