Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për ofrimin e përmbajtjes seksuale për të miturit, sipas hetimeve nga Wall Street Journal dhe studiues të Universitetit Stanford dhe Universitetit të Massachusetts Amherst.

Pedofilët kanë përdorur prej kohësh internetin, por ndryshe nga forumet dhe shërbimet e transferimit të skedarëve që synojnë njerëzit që kanë interes për përmbajtje të paligjshme, Instagram jo vetëm i shpërndan këto aktivitete. Sipas raportit të WSJ, algoritmet i promovojnë ato.

Instagram lidh pedofilët dhe i udhëzon ata të aksesojnë shitësit e përmbajtjeve të ngjashme përmes rekomandimeve të “interesit të përshtatur”.

- Advertisement -

Edhe pse të padukshme për shumicën në platformë, këto llogari në Instagram janë “të paturpshme”.

Studiuesit zbuluan se Instagram i lejon përdoruesit të kërkojnë për hashtags si #pedowhore dhe #preteensex duke i lidhur ato me llogaritë që përdorin këto terma për të reklamuar materiale seksuale të fëmijëve që ata kanë në dispozicion për shitje. Në fakt, llogari të tilla shpesh pretendojnë se drejtohen nga vetë fëmijët!

Llogaritë në Instagram që ofrojnë të shesin materiale seksuale të paligjshme në përgjithësi nuk e publikojnë hapur atë, por postojnë një “menu” të përmbajtjes. Disa llogari kërkojnë që blerësit të delegojnë veprime specifike. Disa opsione përfshijnë çmime për videot e fëmijëve që “dëmtojnë veten” dhe madje “imazhe të të miturve që kryejnë akte seksuale me kafshë”, zbuluan studiuesit në Observatorin e Internetit të Stanford. Ata madje theksojnë se fëmijët paraqiten të disponueshëm për “takime” personale me pagesë.

Në përgjigje të pyetjeve të gazetës, Meta pranoi se kishte probleme dhe tha se kishte ngritur një task forcë të brendshme për t’i trajtuar ato. ” Shfrytëzimi i fëmijëve është një krim i tmerrshëm,” thanë përfaqësuesit e kompanisë, duke shtuar se “ne po hulumtojmë vazhdimisht mënyra për t’u mbrojtur në mënyrë aktive kundër kësaj sjelljeje.”

Meta tha se ka mbyllur 27 rrjete pedofilësh në dy vitet e fundit dhe planifikon të shkatërrojë të tjera. Që nga intervista e Wall Street Journal, platforma tha se ka bllokuar mijëra hashtags që “seksualizojnë” fëmijët, me miliona postime dhe i kufizon përdoruesit të kërkojnë terma të njohur si të lidhur me abuzimin seksual. Ata thanë gjithashtu se po punojnë për të parandaluar sistemet që i rekomandojnë të rriturve potencialisht pedofilë që të lidhen me njëri-tjetrin ose të ndërveprojnë me përmbajtjen e njëri-tjetrit.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

Çekia dhe Polonia rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

TË FUNDIT

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

Çekia dhe Polonia rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×