English

Shtëpia e Bardhë: Operacioni i Izraelit në Rafah nuk i kalon vijat e kuqe të SHBA-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“SHBA nuk beson se Izraeli ka nisur një pushtim në shkallë të plotë të Rafahut në Gazën jugore”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

- Advertisement -

Ai foli disa orë pasi forcat izraelite arritën në qendër të qytetit dhe thuhet se kapën një kodër të rëndësishme strategjike me pamje nga kufiri i afërt me Egjiptin.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha këtë muaj se do të kufizonte furnizimet me armë për Izraelin nëse ai do të hynte në “qendrat e popullatës” të Rafahut, ku besohet se janë strehuar qindra mijëra civilë.

Kirby u pyet gjithashtu për sulmin izraelit në Rafah që solli vdekjen e të paktën 45 palestinezëve, shumë prej tyre gra, fëmijë e të moshuar, në një kamp për personat e zhvendosur të dielën.

Izraeli ka thënë se sulmi kishte në shënjestër dhe vrau dy zyrtarë të lartë të Hamasit dhe se beson se zjarri mund të ishte shkaktuar nga një shpërthim në një dyqan armësh të Hamasit aty pranë.

Duke folur me gazetarët, Kirby i përshkroi imazhet nga pasojat e grevës si “zemërthyese” dhe “të tmerrshme”.

“Nuk duhet të ketë asnjë jetë të pafajshme të humbur këtu si rezultat i këtij konflikti,” shtoi ai.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se po vëzhgonte nga afër që ushtria izraelite të kryente një hetim të shpejtë dhe të plotë mbi sulmin.

I pyetur nga korrespondenti i BBC-së Tom Bateman nëse hetimet e mëparshme të tilla kishin çuar në përgjegjësi, zëdhënësi i departamentit të shtetit, Matthew Miller nuk pranoi të përmendte raste specifike.

“Nuk mund të arrish një përfundim për rezultatet e këtyre hetimeve në mes të një konflikti,” tha ai.

Kur zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë u pyet nëse sulmi kishte shkelur kufijtë e vendosur më parë nga Presidenti Biden, ai tha se nuk kishte “asnjë ndryshim politikash për të folur”.

“Ne nuk mbështesim, nuk do të mbështesim një operacion të madh tokësor në Rafah,” tha Kirby.

“Presidenti tha se, nëse kjo ndodh, atëherë mund ta detyrojë atë të marrë vendime të ndryshme për sa i përket mbështetjes. Ne nuk e kemi parë këtë të ndodhë në këtë pikë. Ne nuk i kemi parë ata të përplasen në Rafah. Nuk i kemi parë ata të hyjnë me njësi të mëdha, një numër të madh trupash, në kolona dhe formacione në një lloj manovre të koordinuar kundër objektivave të shumtë në terren.”

Izraeli ka këmbëngulur se nuk do të jetë në gjendje të arrijë fitoren në luftën e tij shtatë-mujore kundër Hamasit në Gaza pa marrë Rafah dhe ka hedhur poshtë paralajmërimet për pasoja katastrofike humanitare.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?