English

Shtyhet gjyqi për Salianjin, avokati i Geron Xhafës: T’i jepet fund kësaj komedie

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Seanca gjyqësore në Apel për deputetin e Partisë Demokratike, Ervin Salianji, në atë që njihet gjerësisht për publikun si dosja “Babale”, është shtyrë për në datën 28 qershor.

- Advertisement -

Bëhet me dije se në seancë nuk janë paraqitur as avokati i Salianjit, Ledio Braho, por as edhe vetë deputeti.

Shkak i mungesës lidhet me arsye shëndetësore nga ana e të dyve.

Avokati i Geron Xhafës, Ardian Visha, deklaroi se mungesat janë të qëllimshme dhe kërkoi t’i jepet fund kësaj situate komike duke mbajtur seancën për dhënien e vendimit final.

“Mungesa është e qellimshme, raporti merret lehtesisht, duhet t’i jepet fund kësaj situate komike edhe nga ana e gjykatës”, tha Visha.

Kujtojmë se bashkë me Salianjin në Shkallën e Parë u dënuan edhe personat e tjerë të përfshirë në këtë dosje. Fredi Alizoti, (i njohur si kunati i Babales), është dënuar me 2 vite burg për kallëzim të rremë, Albert Veliu, i njohur ndryshe edhe si “Babalja” u dënua me 3 vite e 5 muaj burg, ndërsa gazetari Jetmir Olldashi është dënuar me 5 muaj burg, që i konvertohet në 100 orë punë në komunitet.

Gjykata nuk ka pranoi asokohe kërkesën e prokurorisë për konvertimin e dënimit në shërbim prove për Salianjin.

Në pranverën e vitit 2018, PD botoi 2 audioregjistrime, përmes së cilave supozonte se vëllai i ministrit të Brendshëm aso kohe, Fatmir Xhafaj, Agroni ishte i përfshirë në trafikimin e lëndëve narkotike.

E tërë çështja u emërua “Babalja”, pasi dëshmitari i Partisë Demokratike, i cili ishte i përfshirë në audioregjistrime, thirrej në to me pseudonimin Babale. Krimet e Rënda lëshuan urdhër-arreste për protagonistët e audiopërgjimit, Albert Veliu, i njohur ndryshe me nofkën “Babalja” dhe kunatin e tij, Fredi Alizoti.

Nga ekspertiza që i është bërë kampionit të zërit, ai që dëgjohet në audio është i Agron Xhafajt, por i Alizotit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?